Wspólny projekt JGBS Biernat & Kossacki oraz Fundacji From the Depths

Wspólnie z Fundacja From the Depths zaangażowaliśmy się w niezwykły projekt. Postanowiliśmy pomóc Żydom ocalonym podczas II Wojny Światowej odnaleźć miejsce, w którym polski ksiądz uratował setki istnień. Dziękujemy za zaangażowanie prawnikom oraz archiwistom z naszego zespołu Israeli Desk, których staranne i żmudne działania, pozwoliły na realizację tej ważnej inicjatywy.

Historia zaczyna się od postaci Marcelego Godlewskiego, polskiego księdza, którego poświęcenie i heroiczna postawa pozwoliły uratować setki Żydów podczas II Wojny Światowej. Jego działalność związana jest z Kościołem Wszystkich Świętych, który w czasach okupacji niemieckiej znajdował się w granicach getta warszawskiego. To tam kapłan działał na rzecz żydowskiej społeczności, prowadząc jadłodajnie, wydając fałszywe świadectwa chrztu, a także dając Żydom schronienie na plebanii. W lipcu 2009 został pośmiertnie uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Od księży, którzy obecnie prowadzą Parafię Wszystkich Świętych w Warszawie, dowiedzieliśmy się, że nigdy osobiście nie spotkali żadnego Żyda uratowanego przez księdza Godlewskiego i polskie podziemie, w tym osławionego Henryka Iwańskiego, “Bystrego”. Postanowiliśmy to zmienić.

Nasz zespół we współpracy z Johnnym Danielsem dotarł do Joe Erlichstera, którego matkę uratował ksiądz Marceli Godlewski. Pomogliśmy zorganizować wizytę Pana Erlichstera do miejsca, w którym polski kapłan pomógł ocalić jego matkę.

To ważne i potrzebne spotkanie zaowocowało wspólną inicjatywą Kancelarii JGBS Biernat & Partners oraz Fundacji From the Depths, która ma na celu uhonorowanie księdza Marcelego Godlewskiego za narażenie życia i uratowanie tak wielu istnień.