Izrael podczas pandemii COVID-19

11 marca br. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie. Na tę chwilę, nieco ponad miesiąc od podania tej informacji, na świecie zarejestrowano ponad 2 miliony osób, które zostały zarażone wirusem. Cały świat został postawiony przed faktem pandemii, która wpłynęła na wszystkie dziedziny życia ludzi na świecie. Wiele krajów zaczęło wprowadzać nowe obostrzenia w związku z szerzącym się niebezpieczeństwem.

Dużym przedsięwzięciem dla rządów wszystkich krajów jest odpowiednie i skuteczne reagowanie na zaistniałą sytuację, ochronę obywateli przy jednoczesnym zachowaniu ich praw i wolności. Ze względu na ingerencję władz mogą one zostać łatwo pogwałcone, poprzez nieumiejętne wprowadzenie zasad, dlatego też potrzebne jest rozsądne i przemyślane działanie strategiczne. Koronawirus ma ogromny wpływ także na globalną ekonomię i wstrząsnął rynkami na całym świecie. Wpłynął on negatywnie na rentowność obligacji, a ceny akcji w wielu przypadkach drastycznie spadły. Przedsiębiorstwa, niezależnie od ich wielkości i zakresu działalności zostały zagrożone.

Rząd Państwa Polskiego postanowił wprowadzić tzw. Tarczę antykryzyzysową. Ma ona na celu ustabilizowanie polskiej gospodarki. Ma również ona dać impuls inwestycyjny. Według podanych informacji, wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy wyniesie 212 mld złotych – to blisko 10% PKB. Dla porównania, rząd Izraela również przedstawił program mający pomóc gospodarce radzić sobie z koronawirusem. Ministerstwo Finansów Izraela planuje wydać 80 mld NIS (22,3 mld USD), co stanowi 6% PKB. Dodatkowe wydatki spowodują gwałtowny wzrost deficytu budżetowego z około 3,5% PKB do 10% i zwiększą stosunek długu do PKB do 75% z około 60%.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Izraelu został potwierdzony 21 lutego 2020. Było to w związku z uzyskaniem pozytywnego wyniku na obecność wirusa w organizmie kobiety, która wróciła z wycieczki statkiem Diamond Princess.

W Izraelu, który jest siłą napędową innowacyjnych technologii, ludzie są zaangażowani w opracowywanie i dostosowywanie technologii w celu zmniejszenia obciążenia związanego z pandemią. Ograniczenia ekonomiczne i logistyczne obecnych metod oceny i testowania zmotywowały wielu Izraelczyków do znalezienia lepszych rozwiązań. Już od samego początku zwiększenie ilości testów było celem, które stopniowo osiągano, a który zasadniczo pomógł w świadomości na temat stanu zdrowia społeczeństwa oraz prędkości i skali rozprzestrzeniania się wirusa.

Do pomocy w minimalizowaniu rozprzestrzeniania się zagrożenia aktywowana została również aplikacja na telefon HaMagen (z hebr. „tarcza”). Śledzi ona miejsce pobytu użytkownika, a następnie porównuje je ze znanymi ruchami osób, u których zdiagnozowano COVID-19, aby sprawdzić, czy ich ścieżki nie skrzyżowały się w ciągu ostatnich 14 dni. Oprócz hebrajskiego aplikacja jest dostępna w języku angielskim, francuskim, arabskim i rosyjskim. Ponadto, niezależnie od aplikacji, informacja o przebywaniu w pobliżu osoby, u której został wykryty koronawirus zostaje wysyłana przez wiadomość na telefon danej osoby, która następnie zobligowana jest do wykonania testu na obecność koronawirusa. Ogromną rolę już od początku walki z pandemią miał wywiad cywilny Mossad, a także służby bezpieczeństwa Szin Bet. Dotyczy to zarówno przemieszczania się ludności, jak i zdobyciu sprzętu medycznego czy ochronnego.

Izraelskie linie lotnicze EL Al zawiesiły wszystkie loty komercyjne. Nadal jednak współpracują z ministerstwami spraw zagranicznych i obrony w celu pomocy Izraelczykom pozostawionym za granicą.

Trwają również zaawansowane badania i prace nad szczepionką koronawirusową, a także opartym na przeciwciałach leczeniu COVID-19 z wykorzystaniem osocza od pacjentów, którzy wyzdrowieli.

Izrael znajduje się na szczycie listy krajów o wysokim rankingu bezpieczeństwa w odniesieniu do wirusa COVID-19, a także znalazł się w pierwszej dziesiątce krajów o najlepszej skuteczności leczenia. Na tę chwilę ma on stosunkowo niewielką liczbę osób, które zmarło na skutek koronawirusa. Przy prawie 13 tys. zarażonych osób zmarły 148 osoby. Liczba ta niestety każdego dnia wzrasta, jednak w Szwecji przy podobnej liczbie zarażonych liczba ofiar na tę chwilę wynosi ponad 1 300 osób. Na dzień 17 kwietnia Izrael wykonał 187 250 testów, zaś Polska 169 071. Liczby te inaczej się jednak kształtują, jeśli zastosujemy skalę, ze względu na to, że liczba ludności w Polsce wynosi ponad 38 milionów, podczas gdy w Izraelu to około 9 milionów.

W tle również istnieje, przerwany chwilowo przez pandemię, problem wyborów w Izraelu i utworzenia rządu. We wrześniu 2019 odbyły się drugie wybory parlamentarne. Niestety ze względu na to, że zarówno Biniaminowi Netanjahu z partii Likud, jak i Beniemu Gantzowi nie udało się utworzyć nowego rządu, 12 grudnia Kneset przegłosował samorozwiązanie. Nowe wybory parlamentarne odbyły się 2 marca 2020 z zachowaniem środków ostrożności ze względu na odkryty 1,5 tygodnia wcześniej pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa w Izraelu. Prezydent Izraela Reuven Rivlin poinformował 16 kwietnia  Benny’ego Gantza, że przekazał zadanie utworzenia koalicji rządzącej Knesetowi, po tym jak przywódca Kahol Lavan i premier Benjamin Netanjahu nie osiągnęli porozumienia w sprawie rządu jedności. W wyniku tego obaj rywale zgodzili się na utworzenie rządu jedności narodowej. Umowa o podziale władzy stanowi, że Netanyahu pozostanie na tym stanowisku przez 18 miesięcy, zanim przekaże Gantzowi, byłemu szefowi armii, pozostały okres z trzyletniej kadencji.

Miejmy nadzieję, że sytuacja na świecie wkrótce ulegnie zmianie na lepsze. Bądźmy dobrej myśli i uważajmy na zdrowie zarówno swoje, jak i osób w naszym otoczeniu.

 

Prawnik Sandra Błaszczak